18 Aralık 2017 Pazartesi

SDÜ Tanıtım

20399 defa okundu

Isparta'da yillar önce baslayan üniversitelesme çabalarinin meyvasi 1992 yilinda kurulan Süleyman Demirel Üniversitesi'dir. Türkiye'nin çesitli illerinde 22 yeni üniversitenin kurulusunu düzenleyen 3837 sayili yasa 11 Temmuz 1992 'de yürürlüge girer ve Isparta kendi üniversitesine kavusur.

Baslangiçta “Isparta Üniversitesi” veya bu bölge adindan esinlenerek düsünülen “Göller Üniversitesi” isimlerinden birisiyle adlandirilacagi beklenen üniversitenin ismi Süleyman Demirel’in yakin çalisma arkadaslarinin son anda yaptigi teklifin kabul görmesiyle “Süleyman Demirel Üniversitesi” olarak belirlenir.Üniversite kurucu rektörlügüne Marmara Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Hasan GÜRBÜZ atanir.

Prof. Dr. Hasan GÜRBÜZ dönemi

Süleyman Demirel Üniversitesi, kurulus kanununda yer alan 12 fakülte, 4 enstitü ve 4 yüksekokuluyla yeni kurulan üniversiteler arasinda en büyük kapasiteye sahip bir kurum olarak dogar. Bu düzenlemeyle ilk etapta Isparta Mühendislik Fakültesi “Mühendislik Mimarlik Fakültesi” adiyla, Egirdir Su Ürünleri Yüksekokulu “Egirdir Su Ürünleri Fakültesi” adiyla, Burdur Egitim Yüksekokulu “Burdur Egitim Fakültesi” adiyla, Isparta ve Burdur’ daki Meslek Yüksekokullari ise kendi adlariyla Süleyman Demirel Üniversitesi’ne baglanirlar. Ayrica dogrudan Akdeniz Üniversitesi’ne bagli olan Yalvaç Meslek Yüksekokulu da ayni yilin sonlarinda SDÜ’ye baglanir.

Bu dönemde basta valilik olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluslariyla yogun bir is birligi yapilir. Herkes yeni kurulmus olmanin romantizmi ve heyecani içerisindedir. Mesai kavraminin gözetilmedigi bu hizli çalismada ilk etapta dogu kampusündeki kamulastirmalar tamamlanir. Birkaç yapiyi saymazsak badem agaçlari ve geven otlarindan baska bir seyin bulunmadigi Çünür Kampüsü’nde yeni insaatlar baslar. Oditoryum, Kütüphane ve Mediko Sosyal binasi, ardindan projelendirilmesi önceden yapilmis yatirimlar birer birer ihale edilir. Kampus adeta bir santiyeye dönüsür.

Hizlilik sadece yapilasmada degildir. Birbiri ardina açilis kararlari alinan akademik birimlerin sayisi kisa sürede 20’ye ulasir. 1993’de Fen Edebiyat, iktisadi ve idari Bilimler, ilahiyat ve Tip Fakülteleri, Fen, Sosyal ve Saglik Bilimleri Enstitüleri ile Saglik Yüksekokulu açilir. Devlet Hastanesi'nin eski yapi tas binasinda Arastirma ve Uygulama hastanesi kurulur ve saglik hizmeti sunmaya baslar

1994 yilinda Güzel Sanatlar, Teknik Egitim ve Ziraat Fakülteleri ile Sütçüler, Keçiborlu ve Senirkent ilçelerinde yeni Meslek Yüksekokullari, 1995’de ise Dis Hekimligi ve Orman Fakülteleri ile Uluborlu, Egirdir, sarkikaraagaç ve Bucak’ta Meslek Yüksekokullari açilir.

1994 yilinda Güzel Sanatlar, Teknik Egitim ve Ziraat Fakülteleri ile Sütçüler, Keçiborlu ve Senirkent ilçelerinde yeni Meslek Yüksekokullari, 1995’de ise Dis Hekimligi ve Orman Fakülteleri ile Uluborlu, Egirdir, sarkikaraagaç ve Bucak’ta Meslek Yüksekokullari açilir.

Çesitli bilim alanlarinda arastirma ve uygulama çalismalarina zemin olusturmak üzere Radyo Televizyon, Yabanci Diller, Stratejik Arastirmalar, Atatürk ilkeleri ve inkilap Tarihi, Müzik Kültürü, Deprem Arastirma ve Uygulama Merkezleri ile Deneme Çiftligi de bu dönemde faaliyete geçen akademik birimler arasindadir.

Prof. Dr. Hasan Gürbüz iki yillik kurucu rektörlük döneminin sonunda 4 yil süreyle rektörlüge ikinci kez atanir. Ancak 1 Mart 1996’da geçirdigi elim bir trafik kazasinda hayatini kaybeder ve aramizdan ayrilir. Üniversite ve sehir ilk büyük acisini yasar.Bosalan SDÜ Rektörlügü’ne Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ögretim üyelerinden Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçi atanir.

Prof. Dr. M. Lütfü ÇAKMAKÇI dönemi

Bu dönemde çabalar, insaatlarin tamamlanmasina ve yeni projelerin baslatilmasina yönelik olacaktir. iki yeni egitim binasi ile birlikte her türlü bilimsel ve sosyal etkinlige ev sahipligi yapabilen Oditoryum ve Mediko-Sosyal Merkezi bitirilerek hizmete açilir. Tamamlanan merkezi kütüphaneye bir vefa örnegi olarak Prof. Dr. Hasan Gürbüz’ün adi verilir.

Ögrencilerin önemli bir ihtiyacina cevap vermek üzere çok sayida spor alani ve tesisi ile Egirdir ilçesindeki Mavi Göl Uygulama Oteli kisa sürede çagdas bir konaklama tesisi haline getirilerek hizmete sokulur. Bugün Konukevi olarak adlandirilan bu tesisler halkasina takip eden yillarda Isparta Konukevi de eklenir.

Temel bilimlerde spesifik arastirma ve deneylerin yapilabildigi Merkezi Arastirma laboratuari, bugün Enstitü haline dönüsen Pomza Arastrima ve Uygulama Merkezi, CAD-CAM, Seramik, Bilgisayar Bilimleri, Jeotermal Enerji Kaynaklari, Ynilenebilir Enerji Kaynaklari bu dönemde SDÜ’nün bilimsel atmosferini gerçekten zenginlestiren birimler olarak öne çikarlar. Ziraat Fakültesi’yle ilgili Danabank, Ünsüt ve Çiftçi Egitim Merkezi projeleri ve Ar-Ge projesi olarak TEKMER hayata geçirilir. Merkezi derslikler ile bir çok fakültenin dogu kampusündeki bina insaatlari hiz kazanir.

Bu dönemin diger önemli bir hamlesi ise Arastirma ve Uygulama Hastanesidir. Bugün dahi ülkemizin en modern saglik kuruluslarindan biri kabul edilen hastane Üniversitemize ilgisini hiç esirgemeyen 9. Cumhurbaskanimiz Sayin Süleyman Demirel’in verdigi destek ve sagladigi itibar sayesinde 14 ay gibi kisa bir sürede yapilir.

Bu arada hastanenin yarattigi heyecan hayirseverlerin üniversiteye bir seyler kazandirmak amaciyla kollari sivamalarina da vesile olur. Önce Sabanci Ögrenci Yurdu, ardindan sevket Demirel’in katkilariyla yapilan ve arastirma uygulama hastanesinin çok önemli bir ünitesi olan Kalp Merkezi hizmet vermeye baslar. Kalp Merkezi’nden sonra Ispartali yardimsever Zehra Ulusoy’un katkilariyla Kanser Tani ve Tedavi Merkezi kurulur ve hizmete açilir. Selahattin Karasoy ise Uluborlu ilçesindeki Meslek Yüksekokulu’na yeni binalar kazandirir. Benzer çalismalar Bucak ilçesinde de yogun sekilde yasanir.

Büyüyen ve gelisen SDÜ 2000’li yillara girerken kabina sigamadiginin da farkindadir. SDÜ’nün öncülügünde ADIM (daha sonra ADIMA) Projesi hayata geçirilir ve Aydin Adnan Menderes, Denizli Pamukkale, Mugla ve daha sonra Afyon Kocatepe Üniversitelerinin katilimiyla bir konsorsiyum olusur. Birlikten güç yaratmak gibi önemli bir amaçla atilan bu adim baska üniversitelere de model olacaktir.

Bu arada Üniversitenin yurtdisi iliskileri de hizlanir ve bir çok yabanci üniversite ile karsilikli isbirligi ve degisim protokolleri imzalanir. içlerinde devlet baskanlarinin da yer aldigi yurt içi ve yurt disindan bir çok isme üniversitenin fahri doktora payeleri verilir.

Prof. Dr. M.Lütfü ÇAKMAKÇI 'nin iki dönem devam eden rektörlük süresi sona erdikten sonra, SDÜ Rektörlügü’ne 2004 yilinda uzun yillar bu üniversitede Arastirma ve Uygulama Hastanesi’nin Bashekimligini de yapan Tip Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar atanir.

Prof. Dr. Metin Lütfi BAYDAR dönemi

Bu dönemde üniversitenin nicel anlamdaki büyümesinin aynı zamanda nitelikli hale getirilmesi hedeflenir. Bazı fakültelerde yeni bölümler bu anlayışla açılır. Üniversitenin adeta çekirdeğini oluşturan Mühendislik Mimarlık Fakültesi’nin atak yapması için çabalar burada yoğunlaşır. Şehir – Bölge Planlama, Bilgisayar ve Endüstri Mühendislikleri gibi günümüzün ilgi gören bölümleri açılır. Teknik Eğitim Fakültelerinin kapanma kararından sonra güçlü bir mesleki ve teknik eğitim verebilmek için Teknoloji Fakültesi açılır. Fen – Edebiyat Fakültesi’nde yörenin tarihsel zenginliği ile örtüşen Arkeoloji Bölümü ile Coğrafya ve Felsefe Bölümleri açılır.

Bu arada Meslek Yüksekokullarında eski ve yeni programlar bir revizyona tabi tutulur. Isparta’nın ve birçok ilçesinin bölgesel kalkınma ve modernleşme projelerine destek olmak amacıyla el sanatlarından şarapçılığa, yapı denetiminden takı tasarımına kadar geniş bir yelpazede yeni programlar hayata geçer. Sağlık Yüksekokulu Fizik Tedavi ve Spor Bilimleri gibi ilgi gören bölümlerle yeniden yapılandırılır ve bu okul Sağlık Bilimleri Fakültesi adını alır. İlçelerde Meslek Yüksekokullarına yeni binalar kazandırmak için yerel yönetimlerin ve halkın destek vermesi yönünde kampanyalar başlatılır. Çok sayıda ilçede bu işbirliği çabalarının ilk meyveleri alınır ve örnek sayılabilecek destekler sağlanır. Lisans seviyesinde eğitim verecek olan Yalvaç’ta Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ile Isparta’da önlisans eğitimi verecek Adalet Meslek Yüksekokulu açılır.

2006 yılında Türkiye’de yeni üniversiteler açılır. 2 tane ilin geniş coğrafyasına yayılmış olan ve çok sayıda akademik birimi bulunan SDÜ artık oğul vermek durumundadır. Yeni üniversiteler paketinde Burdur’da Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi kurulur ve anaç kuruluş konumundaki SDÜ’ den devralınan yapısal ve kültürel miras sayesinde bu üniversite yetişkin bir kurum olarak doğar. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin ayrılmasından sonra SDÜ de yeni bir Eğitim Fakültesi kurulur. SDÜ Enstitülerine bir yenisi olan Su Enstitüsü eklenerek sayı beşe yükselir.

Yeni bir birim olarak Hukuk Fakütesi açılır ve Ispartalı hayırsever işadamlarının desteği ile Hukuk Fakültesinin yeni binasının temeli atılır. Ayrıca İlahiyat Fakültesinde öğrencilerin araştırma yapacağı personelin, üniversite hastanesinde tedavi gören hasta ve yakınlarının faydalanabileceği Araştırma Uygulama Camii inşaatının temeli atılır.

Henüz az sayıda üniversitenin başarabildiği ve üniversiteleri bölgenin ve sanayinin lokomotifi haline getirebilecek çağdaş projelerden biri olarak daha önce temelleri atılan Göller Bölgesi Teknokenti kurulur ve burada Isparta sanayicileriyle üniversitelilerin beklenen buluşması sağlanır.

Üniversitelerin genç beyinler üzerindeki etkisinde egitim kadar önem tasiyan baska bir unsur da hiç süphesiz kampus ortamlarinda yaratilan akademik atmosferdir. SDÜ bu yönde de önemli adimlar atar. Bati ve dogu kampuslerinde sekillenmeye baslayan peyzaj çalismalariyla, ulasim ve çevresel aydinlatmalarla isil isil bir kampus yaratilir.

Enka’nin katkılarıyla Batı yerleşkesinde ki bütün binalar çağdaş yapı elemanlarıyla yeniden giydirilir ve bu yerleşke daha nezih bir fotoğrafa kavuşur.

Bu arada Doğu yerleşkesinde merkezi derslikler binası, merkez kütüphanesi ve sadece bölgenin değil ülkemizin en büyük ve nitelikli kapalı spor komplekslerinden sayılan Atatürk Spor Salonu ve Yüzme Havuzu Tesisleri hızla tamamlanır. Kabına sığmayan hastaneye rahatlık sağlamak amacıyla başlatılan radyoterapi ünitesi ve onkoloji binası bitirilir. Yerleşkenin“Taş Kafe”si olarak tanınan nostaljik yapı “Kültür evi” haline getirilerek gelecekteki SDÜ Müzesinin nüvesi atılır. Ayrıca şehir merkezinde bulunan ve Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarına tanıklık etmiş olan Demiralay Konağı yeni bir misyon daha yüklenerek üniversitenin Sanat Evi olur. SDÜ Araştırma- Uygulama Otellerinin bir zinciri olarak hem kış sporcuları hem de futbol kulüplerinin kamp tercih alanlarının içerisinde olan SDÜ Davraz Konukevi açılır.

SDÜ’nün fahri doktora payelerine toplumsal katki ödülleri de eklenerek is ve sanat dünyasinda basari öyküleri yaratan çok sayida sima üniversitenin agir misafirleri olur ve SDÜ adini dünyanin dört bir tarafina tasirlar.

Akademik büyümenin yanında SDÜ sosyal ve bilimsel açıdan da sevindirici hamleler yapar. Modern yönetim anlayışının en önemli uygulamalarından biri sayılan Stratejik Planını yapar ve bunu kurumsallaştıran ilk üniversitelerden biri olur. Avrupa Birliği uyum sürecini yaşayan Türkiye’nin hedeflerine paralel bir şekilde Avrupa Üniversiteler Birliği’ne dahil olarak diplomalarında onun etiketini taşıyabilme hakkını elde eder. SDÜ Avrupa Üniversiteler Birliğine üye olmanın yanı sıra Dünya Üniversiteler Birliğinde de Rektör Baydar tarafından temsil edilir.

TÜBİTAK gibi önemli bir kurumun Kariyer Projeleri sıralamasında tüm üniversitelerin içerisinde ilk üçe girer. Sokrates, Erasmus gibi programlar çerçevesinde çok sayıda öğrenci ve öğretim elemanı değişim projelerini hayata geçirir, başta hastane olmak üzere birçok akademik biriminin gönderlerine kalite bayrağını çeker. Uluslararası Katılımlı Rektörler toplantısı Türkiye de ilk defa Süleyman Demirel Üniversitesi’nde yapılır. Artık üniversitenin gözleri ufuk çizgisinde yani geleceğe çevrilmiştir.

Prof. Dr. Hasan İBİCİOĞLU Dönemi:

Üniversitemiz 3. Rektörü Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar’ın Mart 2011’de milletvekili adaylığı için Rektörlük görevinden ayrılmasının ardından, Süleyman Demirel Üniversitesinin yeni rektörünü belirlemek için demokratik bir ortamda seçim çalışmaları yürütülmüş, 15 Nisan 2011 tarihinde gerçekleştirilen rektörlük seçiminde dokuz aday arasından en fazla oyu alan dönemin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan İBİCİOĞLU, 9 Mayıs 2011 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 130. ve 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13. maddeleri uyarınca Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL tarafından Üniversitemiz Rektörlüğüne atanmıştır.

Üniversitemizin 4. Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, SDÜ Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi’nde, 17.05. 2011 tarihinde gerçekleştirilen devir- teslim töreniyle “Rektörlük Binişi” giymiş; görevi teslim aldığı bu günden itibaren de “İbicioğlu Dönemi” başlamıştır.

Rektör İbicioğlu’nun hedefi SDÜ’yü hep birlikte daha yukarılara taşımaktır. Bu doğrultuda ilkin, SDÜ’nün kentle ve bölgeyle kucaklaşmasını sağlayıcı adımlar atılmıştır. SDÜ’yü milletlerarası bir marka haline getirmek ve girişimci üniversite anlayışını yerleştirmek İbicioğlu döneminin vazgeçilmez ilkelerdir. Bu ilkelerle SDÜ yola kaldığı yerden devam edecek, Türkiye’de ve dünyada yakaladığı ivmeyle daha da ilerilere gidecektir.

Rektörümüz Prof. Dr. Hasan İbicioğlu ile birlikte, Üniversitemizde meslek yüksekokullarının güçlendirilmesi ve geliştirilmesi çalışmaları başlatıldı. Rektörlük, bu okullara verdiği desteğe dikkat çekmek için Senato ve Yönetim Kurulu toplantılarını ilçelerdeki meslek yüksekokullarında gerçekleştirme geleneğini başlattı. Bu okulların ilçelerimiz için önemini göz önünde bulundurularak bölgedeki mülki idare amirleriyle de iş birliğine gidildi; böylece üniversitemizin Isparta’yla bütünleşmesi sağlandı.

Üniversitemizin, Isparta’yla bütünleşme yönünde attığı bir adım da ilçelerde eğitim turizmi seferberliğinin başlatılmış olmasıdır. İlçelerimizdeki meslek yüksekokullarının yurt çapında tanıtılması için, yayınları Türkiye’nin her tarafına ulaşan televizyon kanallarına, bu okullarla ilgili tanıtım filmleri gönderilmiştir. Böylece ilçelerimizdeki bu okulların kalitesinin yükseltilip işlerliğinin artırılması hedeflenmiştir. Nitekim, bu atılımların meyveleri kısa zamanda alınmış, meslek yüksekokullarımızda 23 yeni program açılmasına YÖK’ce onay verilmiştir. Bunun yanında, Üniversitemiz bünyesinde, Eğirdir Sağlık Hizmetleri MYO ile Şarkikaraağaç Turizm MYO açılarak Meslek Yüksekokullarımızın sayısı 20’ye yükseltilmiştir. Yine, Eğirdir ilçemize “ Eğirdir Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu” adı altında bir Yüksekokul açılmış; böylelikle dört yıllık lisans eğitimi veren yüksekokullarımızın sayısı ikiden üçe çıkarılmıştır. Prof. Dr. Hasan İbicioğlu’nun rektörlük döneminde meslek yüksekokullarımızdaki doluluk oranı da % 67’lerden % 95’lere ulaştırılmıştır. Böylelikle, SDÜ bu dönemde şehrine, bölgesine hem hareket getirmiş hem de katkı sağlamıştır.

Rektör İbicioğlu dönemi, sadece meslek yüksekokullarının güçlendirildiği bir dönem olmamış, Üniversitemiz, bu süreçte, kendinden çok önce kurulmuş büyük üniversiteler arasında da hak ettiği yeri almıştır. Bu dönemde İletişim Fakültesi’nin açılmasıyla Üniversitemizdeki fakülte sayısı 15’ten 16’ya yükseltilmiştir. Bu yolla, SDÜ bilimin çeşitli dallarında lisans eğitimi verebilecek bir yetkinliğe erişmiştir.

SDÜ’ nün temellerinin atıldığı günden bu yana hizmet veren ve Üniversitemizin en eski fakültelerinden biri olan 15 bölümlü Mühendislik- Mimarlık Fakültesi, bu dönemde açılan Bilgisayar Mühendisliği Uzaktan Eğitim Programıyla bölgesinde ilk, Türkiye çapında Sakarya ve Karabük Üniversitelerinden sonra uzaktan eğitim programı barındıran üçüncü fakülte olmuş; böylece bünyesini daha da güçlendirmiştir. Bunun yanında, Teknoloji Fakültemizde Biyomedikal Mühendisliği lisans programı açılarak son yıllarda önemi gittikçe artan bir mühendislik dalında da eğitim verilmeye başlanmış. Böylece, bu fakültemiz daha verimli bir hale getirilmiştir.

Üniversitemizin, oğul vererek Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine devrettiği Eğitim Fakültesinin yerine, Üniversitemiz bünyesinde, yeniden bir Eğitim Fakültesi kurulması yoluna gidilmiş; Rektör İbicioğlu döneminde, bu genç fakültemizde İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Türkçe Eğitimi, Özel Eğitim, İlköğretim gibi birçok önemli lisans programı açılarak bu eğitim yuvamızın da güçlendirilmesi sağlanmıştır.

Yukarıda anılanlar, Üniversitemizin 4. Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu’nun ilk altı aylık görev süresi dahilindeki çalışmalarıdır. Rektörümüzün ileriki dönem için hedeflediği ve gerçekleştirdiği fiziki, bilimsel ve kültürel alanlardaki icraatları belli aralıklarla güncellenecektir.

İDARİ KADRO

Akademik Takvim

AKTS BİLGİLENDİRME SUNUSU

Bağıl Hesap Sunusu

İKAMET İZİN BAŞVURULARI

Kullanılan Formlar

Not Dönüşüm Tabloları

Öğrenci Bilgi Sistemi Yardım Sunuları

Yönergeler